در حال بارگذاری ... .

Model View Controller که به اختصلر در دنیای برنامه نویسی به mvc شناخته شده است، یکی از الگوهای برنامه نویسی است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است و از تکنیک های موجود در Agile بهره می برد.

این تکنولوژی برای بهبود برنامه های مبتنی بر وب است که زبان های محبوب در دنیا همانند c# php, python, java و بسیاری دیگر دارای این ویژگی می باشد، هرکدام از سه لایه‌ی MVC ،وظایف مستقلی دارند که در انتهای برنامه با هم ترکیب می شوند .

الگوی MVC در سال ۱۹۷۳ در کشور نروژ توسط پروفسور Trygve Reenskavg ایجاد شد، این الگو برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ در زبان Small Talk استفاده شد، این الگو یک معماری محبوب در بین برنامه نویسان وب می باشد چرا که تعامل بین کاربر و برنامه مبتنی بر معماری MVC بسیار آسان است. همچنین MVC منحصرا یک زبان نیست و فقط و فقط نوعی معماری است.

همچنین ساختار MVC به این شکل است که از ۳ مرحله یا لایه تشکیل شده است که هر لایه وظیفه منحصر به فرد خود را دارد.

ساختار تشکیل دهنده Model، View و Controller نام دارد که به این ترتیب که:
<ul>
<li>لایه Model قسمتی از اجزای تشکیل دهنده معماری است وظیفه نگهداری و ذخیره کردن اطلاعات و داده ها را دارد و کار با پایگاه داده کاربردی برای ما بر عهده این لایه می باشد و اطلاعات ذخیره شده ما را به شی تبدیل می کند و منطقی که روی برنامه ی داده ها است را عملی یا پیاده سازی می کند، همچنین کاربر نمیتواند به Model دسترسی داشته باشد و کاربر فقط به قسمت View که شامل فیلدهای ورودی و یا دکمه هاست دسترسی دارد.</li>
<li>لایه View در مدل MVC وظیفه نمایش اطلاعات به کاربر را دارد یا به عبارتی خروجی صفحه را به کاربر نمایش می دهد، ضمنا View ها معمولا توسط کنترلر ها خوانده می شوند و وقتی اطلاعات ارسالی وارد شوند برای کاربر نمایش داده می شود. که آخرین مرحله ای است که کاربر به عنوان خروجی مشاهده می کند و بعنوان ظاهر یا نمای انتهایی به حساب می آید که پسوند آن بستگی به نوشتن زبان برنامه نویسی آن می تواند متغیر باشد.ساختار View همانند Model ساده است که برای ساخت آن فقط اطلاعات ذخیره شده در مدل استفاده می شود و وظیفه آن ایجاد رابط کاربری می باشد.</li>
<li>لایه Controller در مدل MVC وظیفه پردازش اطلاعات، بهبود کارایی عملکرد برنامه و تعامل بین Model و View را دارد و در واقع مرکز یا قلب MVC به حساب می آید و با هر دو لایه model و view سرکار دارد و به دلیل ارتباط با این دو لایه، به نام هماهنگ کننده یا کنترلر معروف است.</li>
</ul>
از ویژگی های Controller می توان به مدیریت درخواست های ارسالی توسط کاربر و دادن پاسخ بعد از بررسی داده های موجود در پایگاه داده توسط Model و ارائه آن به View است و بعنوان واسط بین Model و کاربر تا نمایش خروجی درخواستی عمل می کند.

نحوه عملکرد این مدل به این صورت است که زمانی که کاربر در خواستی ارسال میکند این درخواست در مرحله اول به سمت Controller ارسال می شود، Controller این درخواست کاربر را با توجه به پردازش اطلاعاتی که انجام می دهدو با توجه به اطلاعات ورودی و ذخیره شده در Model، به قسمت View مناسب آن ارجاع می دهد و خروجی مناسب را برای کاربر نمایش می دهد.
<ul>
<li>مزایا:</li>
</ul>
از مزیت های MVC می توان به نامحدود بودن برنامه نویس اشاره کرد که دارای یک قانون و چهارچوب کلی است که در آن به طور نامحدود می تواند برنامه نویس عملکرد داشته باشد.

همچنین از دیگر مزیت های MVC می توان به مدیریت کدها اشاره کرد و به دلیل جدا بودن لایه های آن می باشد. مدیریت زمان برای کار برنامه نویسان، قابلیت پشتیبانی از برنامه های Desktop و موبایل ، سرعت بیشتر اجرا، دستیابی به کنترل بیشتر برای اجزای فریم ورک، سادگی نوشتن تست های واحد، کنترل بر روی HTML نهایی، تنها بخشی از مزیت های MVC می باشد.
<ul>
<li><strong>معایب:</strong></li>
</ul>
از معایب این معماری این است که درک آن در ابتدا کمی دشوار است، همچنین در برخی موارد دچار پیچیدگی نیز می شود، زمانی که بخواهیم برای برنامه های کوچک از آن استفاده کنیم دچار مشکل می شویم، چون برای برنامه های کوچک مناسب نیست.

, , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

آخرین دیدگاه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها