در حال بارگذاری ... .

تحلیل و بررسی اپلیکیشن اندروید

اپلیکیشن چیست؟

همه ی ما معمولا به صورت روزمره بسیاری از کارها را از طریق امکانات موجود در برنامه هایی انجام می دهیم که به این برنامه ها و نرم افزارهایی که در گوشی، تبلت، لپتاپ و دستگاه های هوشمند ما قابل نصب است اپلیکیشن گفته می شود.

اپلیکیشن در زبان فارسی به معنای نرم افزارها و ابزارهای کاربردی است.

این ابزارهای کاربردی باعث می شود کاربر بتواند کارهای خود را با سرعت بالاتر و دسترسی آسان تری انجام دهد، به طور کلی تمام برنامه هایی که روی دستگاه های هوشمند خود نصب می کنیم اپلیکیشن نامیده می شود، البته نرم افزارهایی مانند سیستم عامل و زبان های برنامه نویسی جز اپلیکیشن محسوب نمی شود.

اپلیکیشن ها فقط بر روی دستگاه های هوشمند قابل نصب است که می توان از این اپلیکیشن ها بدون نیاز به اینترنت نیز استفاده کرد.

انواع اپلیکیشن ها:

۱.اپلیکیشن اندروید(سیستم عامل اندروید):

مقدمه و تاریخچه اندروید:این سیستم عامل در شروع توسط شرکتی به نام اندروید و بنیان گذار آن اندی روبین تاسیس شد، این شرکت بر اساس هسته لینوکس طراحی شده است.

معنای فارسی اندروید:

اندروید یک کلمه ی یونانی است که از دو کلمه مجزا تشکیل شده است:

۱.andros: به معنی انسان

۲.oid: به معنی شبیه، مشابه

معنای کامل android: یعنی انسان مصنوعی، ربات انسان نما

در ترجمه واژه نامه کمبریج، اندروید به این صورت تعریف شده که یک ربات(آدم آهنی) طوری ساخته شده است تا شکل ظاهری آن شبیه انسان باشد.

حتی شکل ظاهری اندروید شبیه انسانی است که به صورت ربات نمایش داده شده است.

اپلیکیشن اندروید یا نرم افزار موبایل اندروید، نرم افزاری است که کاربر می تواند فعالیت های خود را طبق کاربردهای این اپلیکیشن انجام دهد.

اندروید سیستم عاملی است که توسط آن می توانیم از تمام ویژگی های یک گوشی هوشمند به بهترین شکل استفاده کنیم.

این سیستم عامل شامل ۱۲ میلیون کد است که ۳ میلیون از آن کدها xml و ۸/۲  میلیون خط زبان c و ۱/۲ میلیون از این کدها جاوا می باشد.

برای نصب این اپلیکیشن میتوان از طریق فروشگاه اپلیکیشن اندروید گوگل یا play store اقدام کرد.

۲-اپلیکیشن ios (سیستم عامل اپل):

این سیستم عامل توسط استیو جابز تاسیس شد و همچنین نماد اپل توسط استیو جابز و رون وین طراحی شده است که (اسحاق) پدر نیوتن را در حالی که زیر درخت سیب نشسته است نشان می داد، اما در حال حاضر نماد اپل سیبی است که یک گاز از کنار آن گرفته شده است.

سیستم عامل ios  سیستم عامل همراه، ساخته شرکت اپل است

Ios یکی از پر طرفدارترین سیستم عامل های دنیای موبایل و تبلت به حساب می آید که در سال ۲۰۰۷ بر روی موبایل های آیفون عرضه شد.

Ios همان سیستم عاملی است که باعث جان بخشیدن به موبایل های اپل شد، که البته یکی از مهمترین اهداف اپل، هماهنگی کامل بین سخت افزار و نرم افزار بود.

یکی از موفقیت ها و ویژگی های مهم اپل در زمینه ساخت سیستم عامل ios، راه اندازی فروشگاه اپلیکیشن app store است.

سیستم عامل ios  دارای ۴ بخش است که این ۴ بخش شامل :

۱-لایه اصلی سیستم عامل( هسته سیستم عامل)

۲-لایه خدمات

۳-لایه رسانه

۴-لایه ی روی سیستم عامل که لایه لمسی آن نام دارد.

از ویژگی های اصلی و مهم سیستم عامل ios می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-صفحه اصلی

۲-پوشه های سیستم عامل

۳-گزینش برنامه ها کاربردی

۴-مرکز هشدار سیستم عامل

۵-عملیات چند کاره

۶-مرکز بازی

بین سیستم عامل اندروید و ios  ویژگی های مشترکی وجود دارد، اما این نکته قابل توجه است که سیستم عامل ios فقط بر روی اپل اجرا می شود ، این در حالی است که سیستم عامل اندروید بر روی تمامی گجت ها اجرا می شود.

البته سیستم عامل ios مزیتی که نسبت به اندروید دارد این است که مصرف بهینه آن نسبت به سیستم عامل های دیگر است. که البته انتخاب هر کدام از این سیستم عامل ها بنا به سلیقه کاربر است.

مزیت اپلیکیشن های اندرویدی:

اپلیکیشن های اندرویدی دارای مزایایی است که به شرح زیر است:

۱- صرفه جویی در زمان برای مشتریان اپلیکیشن: سرعت ارائه خدمات توسط اپلیکیشن   باعث شده تا کیفیت بالاتر رفته و زمان برای خرید کاربران کمتر شود.

۲- احترام گذاشتن به مشتریان اپلیکیشن: از نظر طراحان اپلیکیشن، مشتریان آنها انسان های خاص و ویژه ای هستند و برای این که نشان دهند احترام و ارزش خاصی برای آنها قائل هستند دست به طراحی اپلیکیشنی کامل و جامع زدندکه با دسته بندی محصولات، مشتریان می توانند به راحتی از اپلیکیشن آنها استفاده کنند.

۳-کم کردن هزینه ها و ارتباط بیشتر با مشتری: طراحی اپلیکیشن باعث شد تا هزینه ها کاهش چشمگیری نسبت به روش های قدیمی داشته باشند.

در اپلیکیشن ارتباط با مشتریان وجود دارد، به طوری که مشتریان اپلیکیشن در هر لحظه می توانند فروشگاه اینترنتی و محصولات را ببینند

اپلیکیشن اندروید برای طراحی دارای ویژگی هایی است که به شرح زیر است:

۱-سیستم عامل اندروید از تمام تکنولوژی های اتصالی پشتیبانی می کند

۲-این سیستم عامل از تمام فایل های مالتی مدیا پشتیبانی می کند.

۳-از تمام فرم های sms ,mms,xmpp  و ارسال پیام های متنی پشتیبانی می کند.

۴-اندروید از سیستم های سخت افزاری نیز پشتیبانی می کند.

* پس به طور کل اپلیکیشن اندروید برای سهولت و سرعت کار برای کاربران و نیاز های روزمره آنها در ارتباط با فعالیت اپلیکیشن می باشد*

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

آخرین دیدگاه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها